All sellers for Xiaomi Redmi Note 14 SE 5G
| Best Features | Best Display |
| Performance | MediaTek Dimensity 7025 Ultra |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 8 MP (Ultra-Wide Angle Camera) | 2 MP (Macro Camera) |
| Front Camera | 20 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 5110 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | HyperOS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Splash proof / IP64 |
| variants | 6 GB + 128 GB |
| Launch Date | Aug 01 / 2025 |
| General | OS Updates ( N/A ) | Security Updates ( N/A ) |
| PROS 👍 | Strong display with high refresh rate | Fast 45W charging / good battery capacity |
| CONS 👎 | may lag for heavy gaming | fast charging is just decent |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7025 Ultra MT6855 |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Dual core / Cortex A78 | 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | IMG BXM-8-256 |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.5 Wide Angle | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 2 MP f/2.4 Macro Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 20 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.37 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 2100 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5110 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 45W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 162.4 mm | Width : 75.7 mm | Thickness : 7.99 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹13999 @ Amazon |
Discover the Redmi Note 14 SE 5G: 50MP Sony camera with OIS, 120Hz AMOLED display, 5,110 mAh battery. Compare online and local prices in India and grab the best deals under ₹15,000.
Mobile Tag: #DisplayKing #OISCamera #BatteryBeast #Value5G
AnTuTu Score score : N/A
Bootup Time :N/A
GFX Score : N/A
Battery Drain*: N/A
Heating*: N/A
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
Strong display with high refresh rate
Fast 45W charging / good battery capacity
may lag for heavy gaming
fast charging is just decent
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos