All sellers for Realme 16 Pro
| Best Features | Excellent performance for gaming |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 Max |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Rear Camera | 200 MP | 8 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / IP68 / IP66 / IP69K / IP69 |
| variants | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jan 09 / 2026 |
| General | OS Updates (N/A) | Security Updates (N/A) |
| PROS 👍 | Excellent performance for gaming | Bright / vibrant display | Excellent battery life | Solid durability |
| CONS 👎 | Underwhelming chipset | No telephoto camera | Runs warmer than rivals |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 983589 |
| Bootup Time | 31.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 6.0 % |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | 32.5 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 14h 18m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 49m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 Max MT6878 |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 200 MP Primary Camera 30x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 84° field-of-view | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 12288 x 16384 Pixels |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | 30 x Digital Zoom |
| Video Recording | 4k @30 fps |
| Video Recording Features | Video HDR | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | N/A |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.4 Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 4k @30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.6:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.24 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 80W Super Flash Charging 50% in 23 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 162.60 mm | Width : 77.60 mm | Thickness : 7.75 mm |
| Weight | 192 grams |
| Build Material | Back: Plastic Vegan Leather |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / IP68 / IP66 / IP69K /IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹35799 @ Amazon | ₹33999 @ Flipkart |
Realme 16 Pro 5G review with QuickTechnos score breakdown. A premium mid-range 5G phone with strong performance, smooth AMOLED display, capable cameras and all-day battery life.
AnTuTu Score score : 983,589
Bootup Time : 31.0 s
GFX Score : 6.0 %
Battery Drain*: N/A
Heating*: 32.5 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 49m 0s
Battery Life: 14h 18m
Excellent performance for gaming
Bright / vibrant display
Excellent battery life
Solid durability
Underwhelming chipset
No telephoto camera
Runs warmer than rivals
| Feature | realme 16 Pro 5G | iQOO Neo 10 5G |
|---|---|---|
| Approx Price (India) | ₹31,999 – ₹36,999 | ₹32,979+ |
| Display | 6.78″ AMOLED, 144 Hz, bright (up to ~6500 nits) | Large AMOLED (likely 120 Hz / smooth) |
| Processor | MediaTek Dimensity 7300 Max 5G — solid upper-mid performance | Snapdragon 8s Gen 4 |
| Rear Cameras | 200 MP + 8 MP ultrawide — flagship-style high-res main shooter | 50 MP | 8 MP |
| Front Camera | 50 MP — strong selfies & videos | Solid front camera (32 MP) |
| Battery | 7000 mAh with 80W fast charging — huge battery life | 7000 mAh Large battery with fast charging (varies) |
| Software | Android 16 with Realme UI 7, long support (3 yrs OS + 4 yrs security) | Android with manufacturer UI & decent updates |
| Extras | IP69 level water/dust resistance, stereo speakers | Gaming-oriented features likely (cooling, performance modes) |
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos