All sellers for Motorola Signature
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Snapdragon 8 Gen 5 |
| Display | 6.8" (17.27 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Sony LYTIA 828 Main Camera | 50 MP | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5200 mAh |
| Storage | 256 GB | 512 GB | 1 TB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 12 GB + 256 GB | 16 GB + 512 GB | 16 GB + 1 TB |
| Launch Date | January 23 / 2026 |
| General | OS Updates (7 Years) | Security Updates (7 Years) |
| PROS 👍 | Strong performance | Best Rear Camera | Excellent LTPO AMOLED display | |
| CONS 👎 | Battery life could have been better | Audio lacks punch |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Multitasking Performance: Excellent |
| AnTuTu Score | 3098258 |
| Bootup Time | 15.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very stable FPS |
| GFX Score | 5673 |
| Battery Drain | 5.0% |
| Heating | 43.7°C |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Good endurance and fast charging |
| Battery Life | 12h 53m |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 |
| CPU | Octa core (3.8 GHz / Dual core / Oryon | 3.32 GHz / Hexa Core / Oryon ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 829 |
| RAM | 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.6 Wide Angle 84° field-of-view | 50 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Macro Camera | 50 MP f/2.4 Periscope Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes / Dual Pixel Phase Detection Autofocus | Omni-directional Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / Dual LED Flash | LED Flash |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom |Optical Zoom | Filters | Smile detection |
| Video Recording | 8k @30 fps | 4k @30/60/120 fps | Full HD @30/60/120/240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Macro Video | Audio Zoom |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | Full HD @30/60/120 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1264x2780 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 449 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.14 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 6200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Capacity | 5200 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes 50W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 90W Turbo Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB / 1 TB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Dimensions | Height : 162.1 mm | Width : 76.4 mm | Thickness : 6.99 mm |
| Weight | 186 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹54776 @ Amazon |
Discover the full specifications of Motorola Signature Mobile Phone, including Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845, 12 GB /16 GB RAM, 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera, 50 MP Front Camera, 5200 mAh battery & 6.8 inches (17.27 cm) display.
Performance Test Result : Multitasking Performance: Excellent
AnTuTu Score score : 3098258
Bootup Time : 15.0 s
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming : Very stable FPS
GFX Score : 5673
Battery Drain*: 5.0%
Heating*: 43.7°C
Battery Test Results : Good endurance and fast charging
Charging Time (20% to 100%):
Battery Life: 12h 53m
Pros 👍
Strong performance
Best Rear Camera
Excellent LTPO AMOLED display
Cons 👎
Battery life could have been better
Audio lacks punch
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos