All sellers for Oppo A6x
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Storage | 64 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| variants | 4 GB + 64 GB | 4 GB + 128 GB | 6 GB + 128 GB |
| Launch Date | Dec 02 / 2025 |
| General | OS Updates ( 2 Years) | Security Updates ( 3 Years) |
| PROS 👍 | Best Battery | Smooth 120 Hz display |
| CONS 👎 | Heavy design | not heavy gaming |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Dual core / Cortex A76 | 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4 GB / 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 13 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/2.2 Wide Angle 77° field-of-view | N/A |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | N/A |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30/60 fps | HD @30/60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 5 MP f/2.2 Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | Full HD @30 fps | HD @30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.34 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | N/A |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6500 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | 45W Super VOOC Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 64 GB / 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 166.6 mm | Width : 78.5 mm | Thickness : 8.6 mm |
| Weight | 212 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | No |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass |
| Compare Prices | ₹13499 @ Amazon |
Oppo A6x 5G review with QuickTechnos score breakdown. Features a 120 Hz display, Dimensity 6300 performance, large 6500 mAh battery and affordable pricing for budget users.
Performance Test Result : Device yet to be reviewed
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming : Device yet to be reviewed
GFX Score :
Battery Drain*:
Heating*:
Battery Test Results : Device yet to be reviewed
Charging Time (20% to 100%):
Battery Life:
Pros 👍
Massive 6500 mAh battery with fast charging
Smooth 120 Hz display for everyday use
Reliable Dimensity 6300 performance in budget segment
Cons 👎
Single rear camera setup is basic
Heavy design compared to rivals
Not ideal for heavy gaming
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos