All sellers for Vivo X200T
| Best Features | Flagship-Level Premium Phone |
| Performance | MediaTek Dimensity 9400 Plus |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Primary Camera | 50 MP Telephoto Camera (upto 3x Optical Zoom) | 50 MP Ultra-Wide Angle Camera |
| Front Camera | 32 MP Ultra-Wide Angle Lens |
| Battery | 6200 mAh |
| Storage | 256 GB | 512 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Aluminium / Glass |
| Colours | |
| Waterproof | |
| variants | 12 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | January 27/ 2026 |
| General | OS Updates (5 Years) | Security Updates (7 Years) |
| PROS 👍 | Feature-rich OriginOS | Bright punchy display | Smooth and stable performance |
| CONS 👎 | Underwhelming ultrawide camera | No LTPO panel |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Top-tier performance phone (no lag experience) |
| AnTuTu Score | 2821319 |
| Bootup Time | |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Strong gaming phone (near flagship gaming experience |
| GFX Score | 1007998 |
| Battery Drain | 10–12% per hour (heavy gaming) |
| Heating | 14°C in stress test (controlled and not overheating) |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Big battery + fast charging = reliable flagship experience |
| Battery Life | 1 full day easily (heavy use) |
| Charging Time (20% to 100%) | Super fast (under 1 hour full) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9400 Plus MT6691 |
| CPU | Octa core (3.73 GHz / Single core / Cortex X925 | 3.3 GHz / Tri core / Cortex X4 | 2.4 GHz / Quad core / Cortex A720 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Immortalis-G925 MC12 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.57 Wide Angle | 50 MP f/2.0 Telephoto Camera | 50 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 6144 x 8192 Pixels |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 4k @60 fps |
| Video Recording Features | Bokeh portrait video | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 4k @60 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.35 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 5000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6200 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes 40W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 90W Flash Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 160 mm | Width : 74.3 mm | Thickness : 7.99 mm |
| Weight | 203 grams |
| Build Material | Back: Aluminium Glass |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant/ IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano/eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | N/A |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | N/A |
| Compare Prices | ₹59999 @ Flipkart |
Vivo X200T 5G review with QuickTechnos score breakdown. Features flagship Dimensity performance, ZEISS triple camera system, 120 Hz AMOLED display and a large 6200 mAh battery.
Performance Test Result : Top-tier performance phone (no lag experience)
AnTuTu Score score : 2821319
Bootup Time :
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming : Strong gaming phone (near flagship gaming experience
GFX Score : 1007998
Battery Drain*: 10–12% per hour (heavy gaming)
Heating*: 14°C in stress test (controlled and not overheating)
Battery Test Results : Big battery + fast charging = reliable flagship experience
Charging Time (20% to 100%): Super fast (under 1 hour full)
Battery Life: 1 full day easily (heavy use)
Pros 👍
Feature-rich OriginOS
Bright punchy display
Smooth and stable performance
Cons 👎
Underwhelming ultrawide camera
No LTPO panel
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos