All sellers for Realme Narzo 90
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 6400 Max |
| Display | 6.57 inches (16.69 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | N/A |
| Waterproof | N/A |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | Dec 25 / 2025 |
| General | OS Updates (N/A) | Security Updates (N/A) |
| PROS 👍 | N/A |
| CONS 👎 | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 Max |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Dual core / Cortex A76 | 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MP2 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle 75.5° field-of-view | 2 MP f/2.4 Mono Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | N/A |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 @ 60 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.4 Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.57 inches (16.69 cm) |
| Resolution | 1080x2372 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.8 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 60W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 158.36 mm | Width : 75.19 mm | Thickness : 7.79 mm |
| Weight | 181 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹16999 @ Amazon | ₹17785 @ Flipkart |
Realme Narzo 90 5G review with QuickTechnos score breakdown. Balanced mid-range 5G phone with huge 7000 mAh battery, vibrant AMOLED display, dual 50 MP cameras and solid everyday performance.
AnTuTu Score score :
Bootup Time :
GFX Score :
Battery Drain*:
Heating*:
Charging Time (20% to 100%):
Battery Life:
N/A
N/A
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos