All sellers for Realme P4x
| Best Features | Good Performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| Display | 6.72 inches (17.07 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 2 MP (Mono Camera) |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB / 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Glass Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP64 |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Dec 10 / 2025 |
| General | OS Updates ( 2 Years) | Security Updates ( 3 Years) |
| PROS 👍 | Excellent battery endurance | Delivers reliable performance | Snappy software with many AI tricks | Loud and crisp stereo speakers |
| CONS 👎 | Camera output details could be improved | Many apps don`t run at max refresh rate |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 974831 |
| Bootup Time | 27.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3699.0 |
| Battery Drain | 3.0 % |
| Heating | 21.1 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 17h 38m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 25m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Ultra MT6878T |
| CPU | Octa core ( 2.6 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 76° field-of-view | 2 MP f/2.4 Mono Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes / Phase Detection Autofocus |
| OIS | No |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 3072 x 4096 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 @ 120 fps | 1280x720 @ 30 @ 60 @ 120 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 8 MP f/2.0 Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.72 inches (17.07 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 391 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.42 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 950 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes 45W Super Charging 100% in 90 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 2048 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 166 mm | Width : 76 mm | Thickness : 8.39 mm |
| Weight | 208 grams |
| Build Material | Back: Glass Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Splash proof IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | No |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹14888 @ Amazon |
Realme P4x 5G review with QuickTechnos score breakdown. Offers balanced performance, a large 7,000 mAh battery, smooth 144 Hz display and good everyday features in the mid-range segment.
AnTuTu Score score : 974831
Bootup Time : 27.0 s
GFX Score : 3699.0
Battery Drain*: 3.0 %
Heating*: 21.1 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 25m 0s
Battery Life: 17h 38m
Excellent battery endurance
Delivers reliable performance
Snappy software with many AI tricks
Loud and crisp stereo speakers
Camera output details could be improved
Many apps don`t run at max refresh rate
| Compare Feature | realme P4x 5G | Redmi 15 5G |
|---|---|---|
| Price | ~₹15,697 | ~₹14,999 |
| Processor | MediaTek Dimensity 7400 Ultra (better overall performance) | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (good basic performance) |
| Display | 6.72″ FHD+ LCD, 144 Hz, ~1000 nits brightness | 6.9″ FHD+ LCD, 144 Hz refresh |
| Battery | 7000 mAh, 45W charging | 7000 mAh, 33W charging |
| Rear Camera | Dual: 50 MP + 2 MP (more flexible) | 50 MP main (simple setup) |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP |
| Storage / RAM | Usually 6 GB + 128 GB (expandable Virtual RAM) | 6 GB + 128 GB |
| Software | Android 15 with Realme UI | Android with MIUI / HyperOS |
| Extras | Higher brightness display, better build feel | Slightly larger screen |
realme P4x 5G uses Dimensity 7400 Ultra — stronger for gaming, multitasking & smoother overall speed than the Snapdragon 6s Gen 3 in Redmi 15 5G.
Redmi 15 5G is solid for everyday use (social media, videos, apps) but slower in heavy tasks.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos