All sellers for OPPO Reno15
| Best Features | Best Battery |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 4 |
| Display | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 8 MP | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Storage | 256 GB | 512 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | LTPS AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP68 / IP66 / IP69 |
| variants | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | Jan 13 / 2026 |
| General | OS Updates (5 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Striking/ premium design | Crisp AMOLED display | Good battery life |
| CONS 👎 | Too many pre-installed apps | Average ultrawide camera |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 1394716 |
| Bootup Time | 22.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 23.8 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 17h 6m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 55m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| CPU | Octa core (2.8 GHz / Single core / Cortex A725 | 2.4 GHz / Tri core / Cortex A725 | 1.84 GHz / Quad core / Cortex A725) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 722 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 18x Digital Zoom 3.5x Optical Zoom f/1.8 Wide Angle 79° field-of-view | 8 MP f/2.2 Periscope Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.8 Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | 18 x Digital Zoom | 3.5 x Optical Zoom |
| Video Recording | 4k @30/60 fps | Full HD @30/60 fps | HD @30/120/240 fps |
| Video Recording Features | Ultra Steady Video | Video HDR |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | 4k @30/60 fps | Full HD @30/60 fps | HD @30 fps |
| Display Type | LTPS AMOLED |
| Screen Size | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Resolution | 1256x2760 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.97 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1800 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6500 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 80W Super VOOC Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 158.0 mm | Width : 74.83 mm | Thickness : 7.77 mm |
| Weight | 197 grams |
| Build Material | Back: Glass |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP68 / IP66 / IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹45999 @ Amazon |
Oppo Reno15 5G review with QuickTechnos score breakdown. Premium AMOLED display, versatile triple camera setup and balanced Snapdragon 7 Gen 4 performance make this a top mid-range choice.
AnTuTu Score score : 1394716
Bootup Time : 22.0 s
GFX Score : N/A
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 23.8 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 55m 0s
Battery Life: 17h 6m
Striking/ premium design
Crisp AMOLED display
Good battery life
Too many pre-installed apps
Average ultrawide camera
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos