All sellers for Samsung Galaxy S26 Ultra 5G
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Display | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Rear Camera | 200 MP Wide Angle Primary Camera | 10 MP Telephoto Camera (upto 3x Optical Zoom) | 50 MP Telephoto Camera (upto 5x Optical Zoom) | 50 MP Ultra-Wide Angle Camera |
| Front Camera | 12 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 256 GB / 512 GB / 1 TB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP68 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 12 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB | 16 GB + 1 TB |
| Launch Date | Feb 25 / 2026 |
| General | OS Updates (7 Year) | Security Updates (7 Year) |
| PROS 👍 | Extremely powerful Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset | Stunning 6.9″ QHD+ AMOLED 120 Hz display | Advanced 200 MP camera system with AI photography |
| CONS 👎 | Very expensive compared with most Android phones | Large size may feel bulky for some users |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 3905605 |
| Bootup Time | 11.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | 8.0 % |
| Heating | 14.1 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 14h 26m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 37m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| CPU | Octa core (4.6 GHz / Dual core / Oryon | 3.63 GHz / Hexa Core / Oryon) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 840 |
| RAM | 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 4 |
| Resolution | 200 MP Primary Camera f/1.4 Wide Angle 85° field-of-view | 10 MP f/2.4 Telephoto Camera | 50 MP f/2.9 Telephoto Camera | 50 MP f/1.9 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes / Dual Pixel Autofocus / Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | 16000 x 12500 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Optical Zoom | Auto Flash | Face detection | Filters |
| Video Recording | 8k @30 fps | 4k @60 fps | Full HD @240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Video HDR | Bokeh portrait video | Video Pro Mode | Stereo recording |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 12 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 4k @60 fps | Full HD @30 fps |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 1440x3120 px (QHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 498 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.27 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass Armor 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 2600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes / 60W Super Fast Charging v3.0 / 75% in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB / 1 TB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 163.6 mm | Width : 78.1 mm | Thickness : 7.9 mm |
| Weight | 214 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP68 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹139999 @ Samsung Shop |
Samsung Galaxy S26 Ultra 5G review with QuickTechnos score breakdown. Features a 6.9-inch AMOLED display, Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor, 200MP camera system and premium flagship design.
Performance Test Result :
AnTuTu Score score : 3905605
Bootup Time : 11.0 s
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score :
Battery Drain*: 8.0 %
Heating*: 14.1 %
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%): 0h 37m 0s
Battery Life: 14h 26m
Pros 👍
Extremely powerful Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset
Stunning 6.9″ QHD+ AMOLED 120 Hz display
Advanced 200 MP camera system with AI photography
Cons 👎
Very expensive compared with most Android phones
Large size may feel bulky for some users
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos