All sellers for vivo T5 Pro
| Best Features | Strong Gaming |
| Performance | Snapdragon 7s Gen 4 |
| Display | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 9020 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Origin OS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | N/A |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / IP69 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Apr 15 / 2026 |
| General | OS Updates ( 3 Years) | Security Updates ( 5 Years) |
| PROS 👍 | Excellent battery backup | Smooth 144Hz AMOLED display | Strong gaming performance |
| CONS 👎 | Slightly heavy due to large battery | No expandable storage | Camera is good but not flagship-level |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | smooth gaming and multitasking |
| AnTuTu Score | 1167242 (which is solid for its price range.) |
| Bootup Time | ~12 seconds |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | smooth gaming |
| GFX Score | High mid-premium gaming performance |
| Battery Drain | ~5% to 7% |
| Heating | ~39°C to 41°C |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best Battery |
| Battery Life | 9 to 11 hours screen-on time / up to 2 days normal use |
| Charging Time (20% to 100%) | ~38 to 42 minutes |
| Reasons to Buy | Massive 9020mAh battery and Strong gaming performance |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 SM7635-AC |
| CPU | Octa core (2.7 GHz | Single core | Cortex A720 / 2.4 GHz | Tri core | Cortex A720 / 1.8 GHz | Quad core | Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 810 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP / Primary Camera / f/1.79 | 2 MP / f/2.4 / Depth Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | N/A |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | SuperMoon |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 4k @30 fps | Full HD @30/60 fps | HD @30/60 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP | f/2.0 | Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | N/A |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches | (17.35 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 449 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.3 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | |
| Peak Brightness | 5000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 9020 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes | 90W |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 163.73 mm | Width : 76.18 mm | Thickness : 8.25 mm |
| Weight | 213 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes | Water resistant | IP68 | IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G | 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes | v5.2 |
| GPS | Yes |
| NFC | No |
| USB Connectivity | |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices |
vivo T5 Pro 5G is made for users who want long battery life and strong gaming performance. The phone feels smooth in daily use, handles gaming well, and the AMOLED display gives a premium experience. Battery backup is the biggest highlight of this device.
Performance Test Result : Powered by the Snapdragon 7s Gen 4, this phone delivers smooth gaming and multitasking
AnTuTu Score score : 1,167,242 (which is solid for its price range.)
Bootup Time : ~12 seconds
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming : Stable gameplay with support for high FPS gaming.
GFX Score : High mid-premium gaming performance
Battery Drain*: ~5% to 7%
Heating*: ~39°C to 41°C
Battery Test Results : One of the biggest battery phones in this segment.
Charging Time (20% to 100%): ~38 to 42 minutes
Battery Life: 9 to 11 hours screen-on time / up to 2 days normal use
Pros 👍
Cons 👎
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos