All sellers for POCO M8
| Best Features | Best Battery life |
| Performance | Snapdragon 6 Gen 3 |
| Display | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 5520 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | HyperOS |
| Display Type | Flow AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | N/A |
| Colours | N/A |
| Waterproof | Yes Splash proof / IP66 / IP65 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jan 08 / 2026 |
| General | OS Updates ( 4 Years) | Security Updates ( 4 Years) |
| PROS 👍 | Slim / lightweight & premium design | Bright / smooth AMOLED display | Strong battery life | Long-term software support |
| CONS 👎 | Average cameras | Software feels cluttered |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 862268 |
| Bootup Time | 26.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 14.1 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 18h 02m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 54m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Quad core / Cortex A78 | 1.8 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 2x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle | 2 MP f/2.4 Depth Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 6150 x 8150 Pixels |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | 2 x Digital Zoom | Auto Flash |
| Video Recording | 4k @30 fps | HD @120/240 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 20 MP Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | HD @30 fps |
| Display Type | Flow AMOLED |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.46 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 3200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5520 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 45W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 1024 GB |
| Storage Type | N/A |
| Dimensions | Height : 164 mm | Width : 75.42 mm | Thickness : 7.35 mm |
| Weight | 211 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Splash proof / IP66 / IP65 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Accelerometer |
| Compare Prices | ₹17175 @ Amazon |
POCO M8 5G review with QuickTechnos score. Features Snapdragon 6 Gen 3 performance, 120 Hz AMOLED display, 5520 mAh battery and solid mid-range camera performance.
Performance Test Result :
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score : N/A
Battery Drain*: 5.0 %
Heating*: 14.1 %
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%): 0h 54m 0s
Battery Life: 18h 02m
| ━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━ |
Pros 👍
Cons 👎
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos