All sellers for Oppo F33 5G
| Best Features | Very Good Camera ( price range) |
| Performance | MediaTek Dimensity 6360 Max |
| Display | 6.57 inches (16.69 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB / 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | N/A |
| Colours | N/A |
| Waterproof | Water resistant / IP69K |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Apr 15 / 2026 |
| General | OS Updates (N/A) | Security Updates (N/A) |
| PROS 👍 | Excellent battery life | Smooth display experience | Fast charging support |Premium design | Good for daily use |
| CONS 👎 | Average low-light camera | Not for heavy flagship gaming | No expandable storage |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| AnTuTu Score | ~595000 |
| Bootup Time | (~19s): Good Powered by ColorOS 16 |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| GFX Score | Mid-range gaming performance |
| Battery Drain | ~6% to 8% |
| Heating | ~40°C to 41°C (allowing for up to 10+ hours of continuous gaming.) |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| Battery Life | 8 to 10 hours screen-on time / up to 2 days normal use |
| Charging Time (20% to 100%) | ~42 minutes |
| Reasons to Buy | Good daily-use performance / Big Battery |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6360 Max |
| CPU | Octa core (2.4 GHz | Dual core | Cortex A76 / 2 GHz | Hexa Core | Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MP2 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP / Primary Camera / 10x Digital Zoom / f/1.8 | Wide Angle 76° field-of-view / 2 MP / f/2.4 |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | N/A |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30/60 fps | HD @30/60/120 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP | f/2.4 | Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | Full HD @30 fps | HD @30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.57 inches | (16.69 cm) |
| Resolution | 1080x2372 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.11 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | N/A |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes | 80W |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 158.2 mm | Width : 75 mm | Thickness : 8 mm |
| Weight | 194 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes | Water resistant | IP69K |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G | 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes |v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS | Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass |
| Compare Prices |
OPPO F33 5G is mainly made for users who want long battery life, smooth daily performance, and a premium design. The AMOLED display feels smooth, charging is fast, and the phone handles normal apps and gaming comfortably.
Performance Test Result :
AnTuTu Score score : ~595000
Bootup Time : (~19s): Good. Powered by ColorOS 16
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score : Mid-range gaming performance
Battery Drain*: ~6% to 8%
Heating*: ~40°C to 41°C (allowing for up to 10+ hours of continuous gaming.)
Battery Test Results : Excellent
Charging Time (20% to 100%): ~42 minutes
Battery Life: 8 to 10 hours screen-on time / up to 2 days normal use
Pros 👍
Cons 👎
COPYRIGHT © 2025
QuicktechnosBest speed aur full features ke liye Chrome me open kare