All sellers for Oppo A6 Pro
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jan 05 / 2026 |
| General | OS Updates (N/A) | Security Updates (N/A) |
| PROS 👍 | N/A |
| CONS 👎 | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle | 2 MP f/2.4 Mono Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 6150 x 8150 Pixels |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 @ 120 fps | 1280x720 @ 30 @ 60 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.34 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1400 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 80W Super VOOC Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 166.6 mm | Width : 78.5 mm | Thickness : 8.6 mm |
| Weight | 216 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass |
| Compare Prices | ₹21999 @ Flipkart |
Oppo A6 Pro 5G review with QuickTechnos score breakdown. Long-lasting 7000 mAh battery, 80W fast charging, 120 Hz display and water resistance make it a strong mid-range choice
AnTuTu Score score :
Bootup Time :
GFX Score :
Battery Drain*:
Heating*:
Charging Time (20% to 100%):
Battery Life:
N/A
N/A
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos