All sellers for Nothing Phone 4a Pro
| Best Features | Premium Mid-Range Phone |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 4 (gaming + AI + camera + multitasking) |
| Display | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 8 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5400 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Android v16 | Android v16 |
| Custom UI | Nothing OS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Aluminium |
| Colours | |
| Waterproof | Water resistant / IP65 / (up to 20 minutes in a depth of 0.25 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Mar 05 / 2026 |
| General | OS Updates ( 3 Years) | Security Updates ( 6 Years) |
| PROS 👍 | Premium unique design | Smooth and clean software | Excellent display quality | Strong camera setup | Good battery backup |
| CONS 👎 | Charging speed could be faster | Slight heating during heavy gaming |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | smooth gaming and multitasking |
| AnTuTu Score | 1411440 |
| Bootup Time | ~14 seconds |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | High mid-premium gaming performance |
| GFX Score | (Wild Life : 2094) |
| Battery Drain | ~6% to 8% |
| Heating | ~40°C to 42°C (Slight warm during long gaming but no major overheating issues.) |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 7 to 8.5 hours screen-on time |
| Charging Time (20% to 100%) | ~48 minutes |
| Reasons to Buy | Good gaming performance |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB |
| CPU | Octa core 2.8 GHz / Single core / Cortex A720 | 2.4 GHz / Tri core / Cortex A720 | 1.8 GHz / Quad core / Cortex A520 |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 722 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | Very Good |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 2x Optical Zoom f/1.88 Wide Angle 24 mm focal length 1/1.56" sensor size | 50 MP Periscope Camera 80 mm focal length 1/2.75" sensor size 0.64µm pixel size | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera 15 mm focal length 1/4.0" sensor size 1.12µm pixel size |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes / Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | 2 x Optical Zoom |
| Video Recording | 4k @30 fps | Full HD @30/60 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | |
| Resolution | 32 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera 22 mm focal length 1/3.44" sensor size 0.64µm pixel size |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | Full HD @30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.87 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | |
| Peak Brightness | 5000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 5400 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes / 50W /100% in 64 minutes |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height :163.6 mm | Width :76.6 mm | Thickness :7.9 mm |
| Weight | 210 grams |
| Build Material | Back: Aluminium |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP65 / (up to 20 minutes in a depth of 0.25 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G | 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices |
Nothing Phone 4a Pro is designed for users who want a unique premium design with smooth software and strong camera performance. The Glyph Matrix design looks different from other phones, the AMOLED display feels smooth, and the clean Nothing OS experience is one of the biggest highlights.
Performance Test Result :
AnTuTu Score score : 1411440
Bootup Time : ~14 seconds
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score : (Wild Life : 2094)
Battery Drain*: ~6% to 8%
Heating*: ~40°C to 42°C (Slight warm during long gaming but no major overheating issues.)
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%): ~48 minutes
Battery Life: 7 to 8.5 hours screen-on time
Pros 👍
Cons 👎
COPYRIGHT © 2025
QuicktechnosBest speed aur full features ke liye Chrome me open kare