All sellers for Samsung Galaxy S25 Plus 5g
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Snapdragon 8 Elite |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Primary Camera | 12 MP Ultra-Wide Angle Camera | 10 MP Telephoto Camera (upto 3x Optical Zoom) |
| Front Camera | 12 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 4900 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 12 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | Jan 22 / 2025 |
| General | OS Updates (7 Years) | Security Updates (7 Years) |
| PROS 👍 | Galaxy AI features | Log mode in video |
| CONS 👎 | Charging speed is average (no charger too) | Unchanged design |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 2298707 |
| Bootup Time | 13.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 19.0 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 12h 51m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 0m 56s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa core (4.47 GHz / Dual core / Oryon | 3.5 GHz / Hexa Core / Oryon) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 830 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle 85° field-of-view | 12 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 10 MP f/2.4 Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Filters | Touch to focus |
| Video Recording | 8k @30 fps | 4k @60 fps | Full HD @240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Video HDR | Bokeh portrait video | Video Pro Mode | Stereo recording |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 12 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| Camera Features | |
| Video Recording | 4k @60 fps | Full HD @30 fps |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1440x3120 px (QHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 513 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.58 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 2600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4900 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 45W Fast Charging 65% in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 158.4 mm | Width : 75.8 mm | Thickness : 7.3 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with / A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer |Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹74994 @ Amazon |
Samsung Galaxy S25 Plus 5G review with QuickTechnos score breakdown. Features a Snapdragon 8 Elite processor, 6.7-inch AMOLED 120 Hz display, triple camera system and premium flagship design.
AnTuTu Score score : 2298707
Bootup Time : 13.0 s
GFX Score : N/A
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 19.0 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 0m 56s
Battery Life: 12h 51m
Galaxy AI features
Log mode in video
Charging speed is average (no charger too)
Unchanged design
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos