All sellers for OPPO Reno15 Pro
| Best Features | Best Camera |
| Performance | MediaTek Dimensity 8450 |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Rear Camera | 200 MP | 50 MP | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Glass |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP68 / IP66 / IP69 |
| variants | 12 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | Jan 13 / 2026 |
| General | OS Updates (5 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Premium design with IP66/68/69 ratings | Impressive camera system | Long software update support |
| CONS 👎 | Average performance and UFS 3.1 | A lot of pre-installed apps |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8450 |
| CPU | Octa core (3.25 GHz/ Single core / Cortex A725 | 3.3 GHz / Tri core / Cortex X4 | 2.4 GHz / Quad core / Cortex A720) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G720 MC7 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 200 MP Primary Camera 18x Digital Zoom 3.5x Optical Zoom f/1.8 Wide Angle 84° field-of-view | 50 MP f/2.0 Periscope Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.8 Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) | Cinema Mode |
| Camera Features | 18 x Digital Zoom | 3.5 x Optical Zoom |
| Video Recording | 4k @30/60 fps | Full HD @30/60/120/240/480 fps | HD @30/240/960 fps |
| Video Recording Features | Video HDR |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | 4k @30/60 fps | Full HD @30/60 fps | HD @30 fps |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.32 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 3600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6500 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | Yes 50W Wireless Charging / Charging Time: 72 mins |
| Quick Charging | Yes 80W Super Charging 100% in 51 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 161.26 mm | Width : 76.46 mm | Thickness : 7.65 mm |
| Weight | 205 grams |
| Build Material | Back: Glass |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP68 / IP66 / IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | 67999 @ Amazon |
OPPO Reno15 Pro 5G review with QuickTechnos score breakdown. Flagship-class performance, versatile 200 MP camera system, vibrant 1.5K AMOLED display and long battery life make this a top premium choice.
AnTuTu Score score : N/A
Bootup Time : N/A
GFX Score : N/A
Battery Drain*: N/A
Heating*: N/A
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
Premium design with IP66/68/69 ratings
Impressive camera system
Long software update support
Average performance and UFS 3.1
A lot of pre-installed apps
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos