All sellers for Xiaomi Redmi A7 Pro 5G
| Best Features | Big Battery |
| Performance | Unisoc T8300 |
| Display | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Rear Camera | 32 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6300 mAh |
| Storage | 64 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | HyperOS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | plash proof IP52 |
| variants | 4 GB + 64 GB | 4 GB + 128 GB |
| Launch Date | Apr 13 / 2026 |
| General | OS Updates ( 4 Years) | Security Updates ( 6 Years) |
| PROS 👍 | Excellent battery backup | Smooth 120Hz display | Affordable price |
| CONS 👎 | HD+ display only | Slow 15W charging | Camera is average in low light |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Reasons to Buy | Big battery / Good daily-use |
| Chipset | Unisoc T8300 |
| CPU | Octa core (2.2 GHz | Dual core | Cortex A78 / 2 GHz | Hexa Core | Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | G57 |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP | Primary Camera | f/2.0 |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | N/A |
| OIS | |
| Flash | Yes | LED Flash |
| Image Resolution | |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | |
| Video Recording | N/A |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 8 MP | f/2.0 | Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | N/A |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.9 inches | (17.53 cm) |
| Resolution | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Aspect Ratio | N/A |
| Pixel Density | 266 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 96.04 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | N/A |
| Touch Screen | |
| Peak Brightness | 800 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6300 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes | 15W |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 64 GB / 128 GB |
| Expandable Memory | Yes | Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 171.56 mm| Width : 79.47 mm | Thickness : 8.15 mm |
| Weight | 210 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes | Splash proof | IP52 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | N/A |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS | Glonass |
| NFC | N/A |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | N/A |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Compass |
| Compare Prices |
Redmi A7 Pro 5G is made for users who want a big battery, smooth display, and 5G support at a low price. The phone works well for normal daily use like social media, YouTube, and calling. Gaming is possible on medium settings, but this is mainly a battery-focused budget phone.
Performance Test Result :
AnTuTu Score score : N/A
Bootup Time : N/A
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score : N/A
Battery Drain*: N/A
Heating*: N/A
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
Pros 👍
Cons 👎
COPYRIGHT © 2025
QuicktechnosBest speed aur full features ke liye Chrome me open kare