All sellers for Apple iPhone 17e 5G
| Best Features | Top Phones |
| Performance | Apple A19 |
| Display | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 4005 mAh |
| Storage | 256 GB / 512 GB |
| Operating System | iOS v26 |
| Custom UI | N/A |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Build Material | Back: Glass |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB | 8 GB + 512 GB |
| Launch Date | 11 Mar / 2026 |
| General | OS Updates ( Years) | Security Updates ( Years) |
| PROS 👍 | Powerful A19 chip with excellent real-world performance | 48 MP Fusion camera with advanced portrait processing |
| CONS 👎 | 60 Hz display instead of high refresh rate | Only a single rear camera system |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | Apple A19 T8150a |
| CPU | Hexa Core (4.26 GHz / Dual core | 2.6 GHz / Quad core) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Apple GPU (four-core graphics) |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 48 MP Primary Camera 10x Digital Zoom 2x Optical Zoom f/1.6 Wide Angle |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | 2 x Optical Zoom |
| Video Recording | 4k @24/25/30/60 fps | Full HD @25/30/60/120/240 fps | HD @30 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization | Audio Zoom |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 12 MP f/1.9 Ultra-Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes Phase Detection Autofocus |
| Camera Features | |
| Video Recording | 4k @24/25/30/60 fps | Full HD @25/30/60/120 fps |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Screen Size | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Resolution | 1170x2532 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.89 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with notch |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Capacity | 4005 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 20W Fast Charging 50% in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | NVMe |
| Dimensions | Height : 146.7 mm | Width : 71.5 mm | Thickness : 7.80 mm |
| Weight | 170 grams |
| Build Material | Back: Glass |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 /(up to 30 minutes in a depth of 6 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos | Dolby Digital | Dolby Digital Plus |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | N/A |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹64900 @ Amazon |
Apple iPhone 17e 5G review with QuickTechnos score breakdown. Features the powerful A19 chip, 6.1-inch Super Retina XDR display, 48MP Fusion camera and MagSafe charging.
AnTuTu Score score : N/A
Bootup Time : N/A
GFX Score : N/A
Battery Drain*: N/A
Heating*: N/A
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
Powerful A19 chip with excellent real-world performance
48 MP Fusion camera with advanced portrait processing
60 Hz display instead of high refresh rate
Only a single rear camera system
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos