All sellers for Samsung Galaxy F70e 5G
| Best Features | Good Budget 5G Phone |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Primary | 2 MP f/2.4 Depth Camera |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Leather / Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| variants | 4 GB + 128 GB | 6 GB + 128 GB |
| Launch Date | February 9 / 2026 |
| General | OS Updates (6 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Massive 6000 mAh battery for long usage | Promised long software update support |
| CONS 👎 | Not suitable for heavy gaming | Charging speed is average |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 532024 |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 12h 51m |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 MT6835 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Quad core / Cortex A76 | 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4 GB / 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle | 2 MP f/2.4 Depth Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8160 x 6120 Pixels |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash |
| Video Recording | HD @120 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 8 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | N/A |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 83.65 % |
| Screen Protection | No |
| Bezel-less display | Yes with notch |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 800 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 25W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Very Good |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 2 TB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Dimensions | Height : 167.4 mm | Width : 77.4 mm | Thickness : 8.2 mm |
| Weight | 199 grams |
| Build Material | Back: Leather Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹13999 @ Amazon |
Samsung Galaxy F70e 5G review with QuickTechnos score breakdown. Features a 120 Hz display, Dimensity 6300 performance, 50 MP camera and a large 6000 mAh battery for budget users.
Performance Test Result :
Bootup Time : N/A
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%):
Battery Life: 12h 51m
Pros 👍
Cons 👎
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos