All sellers for realme Narzo 100 Lite 5g
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.81 inches (17.3 cm) |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 64 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | N/A |
| Colours | N/A |
| Waterproof | N/A |
| variants | 4 GB + 64 GB | 4 GB + 128 GB | 6 GB + 128 GB |
| Launch Date | Apr 14 / 2026 |
| General | OS Updates ( Years) | Security Updates ( Years) |
| PROS 👍 | Excellent battery backup | Smooth 144Hz refresh rate | Low heating |
| CONS 👎 | Slow 15W charging | Average camera quality | HD+ display instead of FHD+ |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | ~560000 |
| Bootup Time | ~18 seconds (Smooth startup for normal users) |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | Entry-level gaming performanc |
| Battery Drain | ~5% to 7% (Big battery gives strong backup during gaming) |
| Heating | ~38°C to 40°C (Very less heating in normal gaming sessions) |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 9 to 11 hours screen-on time / up to 2 days normal use |
| Charging Time (20% to 100%) | ~1 hour 55 minutes |
| Reasons to Buy | Affordable 5G phone andz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 MT6835 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz | Dual core | Cortex A76 / 2 GHz | Hexa Core | Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4 GB / 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 13 MP | Primary Camera | 10x Digital Zoom | f/2.2 | Wide Angle 77° field-of-view |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | N/A |
| Flash | N/A |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | Cinema Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30 fps | HD @30/120 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 5 MP | f/2.2 | Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | |
| Video Recording | Full HD @30 fps | HD @30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.81 inches | (17.3 cm) |
| Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Aspect Ratio | N/A |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.46 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | N/A |
| Touch Screen | |
| Peak Brightness | 900 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes | 15W Fast Charging |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 64 GB / 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Dimensions | Height : 166.3 mm | Width : 78.1 mm | Thickness : 8.4 mm |
| Weight | 212 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | N/A |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS | Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | N/A |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass |
| Compare Prices |
realme Narzo 100 Lite 5G is made for users who want long battery life and smooth daily performance at a budget price. The phone is good for students, social media use, and casual gaming. Battery backup is the strongest point of this device.
Performance Test Result :
AnTuTu Score score : ~560,000
Bootup Time : ~18 seconds (Smooth startup for normal users)
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score : Entry-level gaming performanc
Battery Drain*: ~5% to 7% (Big battery gives strong backup during gaming)
Heating*: ~38°C to 40°C (Very less heating in normal gaming sessions)
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%): ~1 hour 55 minutes
Battery Life: 9 to 11 hours screen-on time / up to 2 days normal use
Pros 👍
Cons 👎
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos