All sellers for TECNO POVA Slim
| Best Features | Best Slim Phone |
| Performance | MediaTek Dimensity 6400 |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Primary Camera | 2 MP Camera |
| Front Camera | 13 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5160 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | HiOS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP64 |
| variants | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | Sep 08 / 2025 |
| General | OS Updates (1 Year) | Security Updates (2 Year) |
| PROS 👍 | Very slim & lightweight | Decent display | Respectable battery llife | Good for everyday usage |
| CONS 👎 | Cameras need improvement | Limited software support |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 455458 |
| Bootup Time | 30.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 2145.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 14.6 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 10h 2m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 54m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Dual core / Cortex A76 | 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.79 Wide Angle | 2 MP |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 2560x1440 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Vlog Mode |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 13 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | Wide Angle Selfie |
| Video Recording | 2560x1440 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.02 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 5160 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 45W / Fast Charging 100% in 55 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 164.23 mm | Width : 75.91 mm | Thickness : 5.95 mm |
| Weight | 156 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass |
| Compare Prices | ₹19999 @ Amazon |
The Tecno POVA Slim 5G stands out in 2025 as one of India’s slimmest 5G smartphones — measuring only 5.95 mm thick and weighing about 156 g, yet still delivering solid features.
AnTuTu Score score : 455458
Bootup Time : 30.0 s
GFX Score : 2145.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 14.6 %
Charging Time (20% to 100%): 10h 2m
Battery Life: 0h 54m 0s
Very slim & lightweight
Decent display
Respectable battery llife
Good for everyday usage
Limited software support
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos