All sellers for vivo T5x
| Best Features | Huge 7200mAh battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 7400 Turbo |
| Display | 6.76 inches (17.17 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 7200 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Origin OS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | N/A |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Mar 17 / 2026 |
| General | OS Updates ( 2 Years) | Security Updates ( 4 Years) |
| PROS 👍 | Massive battery backup | Good gaming performance | Strong durability with IP69 rating | Smooth 120Hz display | Loud stereo speakers |
| CONS 👎 | LCD display instead of AMOLED | Camera performance is average in low light | Charging speed could be faster |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Strong gaming and multitasking performance |
| AnTuTu Score | ~1000000 |
| Bootup Time | ~14 seconds (Fast app loading and smooth startup) |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Excellent |
| GFX Score | High mid-range gaming performance |
| Battery Drain | ~7% per hour. You can get roughly 15 hours of continuous gaming on a single charge. |
| Heating | ~39°C to 41°C (Slight warm but no overheating issues) |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Excellent |
| Battery Life | 8 to 10 hours screen-on time |
| Charging Time (20% to 100%) | ~65 minutes |
| Reasons to Buy | Good gaming performance | IP68 & IP69 protection |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Turbo |
| CPU | Octa core ( 2.6 GHz | Quad core | Cortex A78 / 2 GHz | Quad core | Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MP2 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setu | 2 |
| Resolution | 50 MP / Primary Camera / f/2.0 / | 2 MP / Depth Camera |
| Sensor | N/a |
| Autofocus | Yes |
| OIS | N/A |
| Flash | Yes | LED Flash |
| Image Resolution | N/A |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 4k @30 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP | f/2.45 / Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 4k @30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.76 inches (17.17 cm) |
| Resolution | 2344x1080 px (UHD (4k)) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 382 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.74 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | N/A |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 7200 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes | 44W Flash Charging | 100% in 91 minutes |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 166.64 mm | Width : 78.43 mm | Thickness : 8.39 mm |
| Weight | 219 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes | Water resistant | IP68 | IP69 | (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes | v5.4 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices |
vivo T5x 5G is mainly focused on battery life and smooth daily performance. The phone handles gaming well, gives long backup, and feels reliable for normal users. The big battery is the biggest highlight of this device.
Performance Test Result :
AnTuTu Score score : ~1,000,000+
Bootup Time : ~14 seconds
Gaming Test Results * after 30 mins of gaming :
GFX Score : High mid-range gaming performance
Battery Drain*: ~6% to 8%
Heating*: ~39°C to 41°C
Battery Test Results :
Charging Time (20% to 100%): ~65 minutes
Battery Life: Around 8 to 10 hours screen-on time / 2 days normal use
Pros 👍
Cons 👎
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos