All sellers for vivo V60e
| Best Features | Best Camera |
| Performance | MediaTek Dimensity 7360 |
| Display | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Rear Camera | 200 MP Wide Angle Primary Camera | 8 MP Ultra-Wide Angle Camera |
| Front Camera | 50 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 6500 mAh |
| Storage | 128 GB / 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / IP69 /(up to 120 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Oct 10 / 2025 |
| General | OS Updates (3 Years) | Security Updates (5 Years) |
| PROS 👍 | Premium in-hand feel | Capable camera system | Good battery life | Good software support |
| CONS 👎 | Performance could be better | Speakers sound a bit dull | Portrait mode is inconsistent |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 882692 |
| Bootup Time | 23.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 4352.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 6.8 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 15h 17m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 40m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7360 |
| CPU | Octa core ( 2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 200 MP Primary Camera 30x Digital Zoom f/1.88 Wide Angle 84° field-of-view | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | Yes Smart Aura Light |
| Image Resolution | 16000 x 12000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | 30 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Vlog Mode |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.92 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6500 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 90W Flash Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | UFS 2.2 |
| Storage Type | No |
| Dimensions | Height : 163.53 mm | Width : 76.96 mm | Thickness : 7.49 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 120 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹29999 @ Amazon |
Discover the Vivo V60e with 200 MP main camera, 6,500 mAh battery, 90W fast charging, quad-curved 120 Hz AMOLED and IP68/IP69 durability. Compare online & local prices in India and find the best deals today. amazon.in
AnTuTu Score score : 882692
Bootup Time : 23.0 s
GFX Score : 4352.0
Battery Drain*: 5.0 %
Heating*: 6.8 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 40m 0s
Battery Life: 15h 17m
Premium in-hand feel
Capable camera system
Good battery life
Good software support
Performance could be better
Speakers sound a bit dull
Portrait mode is inconsistent
| Compare Feature | Vivo V60e 5G | Samsung Galaxy A35 5G |
|---|---|---|
| Price | ~₹29,999 base | ~₹23,559 – ₹28,999 (varies by variant) |
| Processor | MediaTek Dimensity 7360 Turbo – smooth everyday performance | Exynos 1380 – good but slightly slower for heavy tasks |
| Display | 6.77″ AMOLED, 120 Hz, 1600 nits – vivid and bright | 6.6″ Super AMOLED, 120 Hz – great colors, slightly smaller |
| Rear Camera | 200 MP + 8 MP Ultra-wide – excellent detail | 50 MP + 8 MP + 5 MP Macro – balanced shots |
| Front Camera | 50 MP – sharp selfies | 13 MP – standard selfies |
| Battery | 6500 mAh, 90W Fast Charge – long life & quick top-ups | 5000 mAh, 25W Fast Charge – decent but smaller & slower |
| Storage/RAM | Up to 12 GB + 256 GB | Up to 8 GB + 256 GB |
| Software & Support | Android 15 + long support | Android 14/One UI with up to 4 yrs OS |
| Extras | IP68 & IP69 water/dust resistance | IP67 water/dust resistance |
| Best For | Camera quality, battery life, selfie performance | Bright display, balanced everyday use |
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos