All sellers for Xiaomi Redmi Note 13 5G
| Best Features | Reliable performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 6080 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 108 MP + 8 MP + 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | HyperOS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Arctic White | Stealth Black | Prism Gold |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP54 |
| variants | 128GB / 256GB | RAM: 6GB / 8GB |
| Launch Date | January 10 - 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Reliable performance | Sleek design | Solid battery |
| CONS 👎 | Lowlight photography | No stereo speakers |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6080 MT6833 |
| CPU | 12 |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 108 MP f/1.75 ( Wide Angle / Primary Camera ) | 8 MP f/2.2 ( Ultra-Wide Angle Camera ) | 2 MP f/2.4( Macro Camera ) |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Touch to focus | Voice Shutter |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Macro Video | Short Video Mode |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP (Wide Angle / Primary Camera) |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.95 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Fast (33W) |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 161.11 mm | Width: 74.95 mm | Thickness: 7.6 mm |
| Weight | 173.5 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Arctic White | Stealth Black | Prism Gold |
| Waterproof | (Splash proof) IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Xiaomi Redmi Note 13 price in India starts from Rs. 15,926. The lowest price of Xiaomi Redmi Note 13 is Rs. 15,926 at amazon.in. This is 6 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of Xiaomi Redmi Note 13 which is available in Arctic White, Stealth Black, Prism Gold, Chromatic Purple colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos