All sellers for Xiaomi 15 Ultra
| Best Features | Best Performance |
| Performance | Snapdragon 8 Elite |
| Display | 6.73 inches (17.09 cm) |
| Rear Camera | 50 MP f/1.63 | 50 MPf/2.2 | 50 MP f/1.8 | 200 MP f/2.6 |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5410 mAh |
| Storage | 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | HyperOS |
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP68 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | |
| Launch Date | Apr 03 / 2025 |
| General | OS Updates (4 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Smooth performance| Reliable Leica cameras | Brilliant display | Solid battery |
| CONS 👎 | Limited productivity AI features | Only one colour option |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best In Class |
| AnTuTu Score | 2407499 |
| Bootup Time | 13.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Excellent |
| GFX Score | NA |
| Battery Drain | 8.0 % |
| Heating | 23.4 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best |
| Battery Life | 12h 07m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 47m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa core(4.32 GHz / Dual core / Oryon| 3.53 GHz / Hexa Core / Oryon ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 830 |
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 4 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.63 Wide Angle | 50 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/1.8 Telephoto Camera | 200 MP f/2.6 |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | SuperMoon |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Filters | Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320 @ 30 fps | 3840x2160 @ 120 fps | 1920x1080 @ 1920 fps |1280x720 @ 1920 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Best In Class |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.73 inches (17.09 cm) |
| Resolution | 1440x3200 px (QHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 521 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.03 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5410 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes 80W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 90W Hyper Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Dimensions | Height 161.3 mm | Width 75.3 mm | Thickness 9.48 mm |
| Weight | 229 grams |
| Build Material | |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹109999 @ Croma |
The Xiaomi 15 Ultra is a powerPHONE in every sense lightning-fast, camera-dominant, eye-popping display, fast charging, and rock-solid build.
AnTuTu Score score : 2407499
Bootup Time : 13.0 s
GFX Score : N/A
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 28.1 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 47m 0s
Battery Life: 12h 07m
Smooth performance
Reliable Leica cameras
Brilliant display
Solid battery
Long-term support: 4 Android updates + 6 years security
Limited productivity AI features
Only one colour option
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos