All sellers for Xiaomi 15
| Best Features | Best Performance |
| Performance | Snapdragon 8 Elite |
| Display | 6.36 inches (16.15 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5240 mAh |
| Storage | 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | HyperOS |
| Display Type | LTPO OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Enchanted Purple | Sea Breeze Green | Titanium Grey |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | Mar 19 / 2025 |
| General | OS Updates (4 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Excellent performance | Versatile Leica cameras | Solid battery life and fast charging | Compact and lightweight design |
| CONS 👎 | Occasional contrast and exposure issues | Throttles under heavy load |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 2431158 |
| Bootup Time | 14.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 7144.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 28.1 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 13h 44m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 38m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8750 |
| CPU | Octa core(4.32 GHz / Dual core / Oryon8 | 3.53 GHz / Hexa Core / Oryon ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 830 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.62 Wide Angle | 50 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.0 Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes / Laser autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | Lightning Burst | SuperMoon |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Filters |
| Video Recording | 7680x4320 @ 30 fps | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 960 fps | 1280x720 @ 1920 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Video HDR | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Best In Class |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | LTPO OLED |
| Screen Size | 6.36 inches (16.15 cm) |
| Resolution | 1200x2670 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.06 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 3200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5240 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes / 50W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes / 90W Hyper Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height 152.3 mm | Width 71.2 mm | Thickness 8.08 mm |
| Weight | 191 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer |Barometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹64998 @Amazon |
Xiaomi 15 5G: A powerful flagship with best performance, stunning display, versatile cameras, and fast charging in a premium compact design.
AnTuTu Score score : 2431158
Bootup Time : 14.0 s
GFX Score : 7144.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 28.1 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 38m 0s
Battery Life:
Excellent performance
Versatile Leica cameras
Solid battery life and fast charging
Compact and lightweight design
Occasional contrast and exposure issues
Throttles under heavy load
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos