All sellers for Vivo X200 Pro
| Best Features | Best camera |
| Performance | MediaTek Dimensity 9400 |
| Display | 6.78" (17.22 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 200 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Glass Fiber |
| Colours | Titanium Gray / Cosmos Black |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) / IP68 / IP69 |
| variants | 512 GB |
| Launch Date | December 12 / 2024 (Official) |
| Software Support | 4 Years OS / 5 Years Security (estimated from the launch date) |
| PROS 👍 | |
| CONS 👎 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9400 |
| CPU | Octa core (3.626 GHz / Single core / Cortex X925 + 3.3 GHz / Tri core / Cortex X4 + 2.4 GHz / Quad core / Cortex A720) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Immortalis-G925 |
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.57 Wide Angle / Primary Camera | 50 MP f/2.0 / Ultra-Wide Angle Camera | 200 MP f/2.67 / Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Laser autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 8k @ 30 FPS | 4k @ 120 FPS |
| Video Recording Features | Video HDR | Bokeh portrait video |
| (Front Camera) | Best in Class |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP f/2.0 / Ultra-Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 4k @ 60 FPS | Full HD @ 60 FPS |
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.78 " (17.22 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Flash / 90W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height: 162.36 mm | Width: 75.95 mm | Thickness: 8.20 mm |
| Weight | 223 grams |
| Build Material | Back: Glass Fiber |
| Colours | Titanium Gray / Cosmos Black |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) / IP68 / IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | |
| USB Connectivity | 3.2 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The Vivo X200 Pro is expected to be a camera powerhouse with flagship performance and a premium display. If you love photography and want a high-end device, this is a strong contender.
Performance: 88/100
Camera: 92/100
Display: 90/100
Battery: 90/100
Design: 89/100
Storage: 89/100
Overall Score: 89/100
✖ May lack wireless charging (depending on Vivo’s implementation).
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos