All sellers for vivo V50e
| Best Features | Best Camera |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Sapphire Blue | Pearl White | Nacre Blue |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 / IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Apr 10 / 2025 |
| General | OS Updates (3 Years) | Security Updates (4 Years) |
| PROS 👍 | Sleek & lightweight design | Vibrant AMOLED display | Reliable battery life | Good performance |
| CONS 👎 | Lacks the punch in performance | Ultrawide & low-light images need improvement |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Smooth day-to-day performance |
| AnTuTu Score | 688905 |
| Bootup Time | 24.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Good for moderate gaming |
| GFX Score | 4515.0 |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 29.0 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| Battery Life | 15h 8m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 42m 14s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 |
| CPU | Octa core(2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.79 Wide Angle 79° field-of-view | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / Smart Aura Light |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | N/A |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 120 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 1800 nits |
| Pixel Density | 1300 nits |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.33 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | |
| Peak Brightness | 1800 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5600 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes / 90W Fast Charging 50% in 20 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height :163.29 mm | Width: 76.72 mm | Thicknes : 7.61 mm |
| Weight | 186 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Sapphire Blue | Pearl White | Nacre Blue |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes / v5.4 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹26999 @ Amazon |
The Vivo V50e aims to balance style, performance, and battery life in the competitive sub-Rs 30K segment. While the cameras are reliable and prioritise a natural look, they can occasionally lack sharpness and vibrancy.
AnTuTu Score score : 688905
Bootup Time : 24.0 s
GFX Score : 4515.0
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 29.0 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 42m 14s
Battery Life: 15h 8m
Good performance
Sleek & lightweight design
Vibrant AMOLED display
Reliable battery life
Lacks the punch in performance
Ultrawide & low-light images need improvement
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos