All sellers for vivo V50
| Best Features | Best Cameras |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 3 |
| Display | 6.77" (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Lens |
| Front Camera | 50 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB / 256 GB / 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Mineral Glass / Plastic |
| Colours | Rose Red | Starry Night | Titanium Grey |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 128 GB / 8GB RAM | 256 GB / 8GB RAM | 512 GB / 12GB RAM |
| Launch Date | February 17 / 2025 (Official) |
| General | OS Updates(3 Years) | Security Updates (4 Years) |
| PROS 👍 | Great Cameras |
| CONS 👎 | Average Performance |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa core (2.63 GHz / Single core / Cortex A715 + 2.4 GHz / Tri core / Cortex A715 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 720 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.88 / Wide Angle (84° field-of-view) | 50 MP f/2.0 / Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Quad LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Bokeh portrait video |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.77 " (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.33 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | NA |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | 90W Flash Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 163.29 mm | Width: 76.72 mm | Thickness: 7.39 mm |
| Weight | 189 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass / Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM / Dual VoLTE |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Camera vs. Performance: Choose this for selfies and portraits, not gaming.
Software: Install a third-party launcher to minimize Funtouch OS bloat.
Alternatives: The Pixel 7a offers cleaner software but slower charging.
Buy if: You prioritize selfies, a good primary camera, and a sleek design.
Skip if: You need strong gaming performance, clean software, or flagship build quality.
Great Cameras: 50MP primary camera , 50MP selfie camera
Average Performance: Struggles with heavy gaming or multitasking.
Plastic Frame: Feels less premium than metal-bodied rivals.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos