All sellers for Vivo V30e
| Best Features | Excellent battery life |
| Performance | Snapdragon 6 Gen 1 |
| Display | 6.78" (17.22 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Velvet Red | Silk Blue |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP64 |
| variants | |
| Launch Date | May 2 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Svelte design | Vibrant display | Excellent battery life |
| CONS 👎 | No stereo speakers | Power users might be left wanting more |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | Octa core (2.2 GHz / Quad core / Cortex A78 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.79 Wide Angle (79° field-of-view) Primary Camera | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | |
| OIS | Yes |
| Flash | Smart Aura Light |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP f/2.45 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 " (17.22 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.33 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | ( Fast ) 44W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best Storage |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 164.36 mm | Width: 74.75 mm | Thickness: 7.75 mm |
| Weight | 188 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Velvet Red | Silk Blue |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | USB 2.0( Mass storage device ) USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The Vivo V30e is a good buy for anyone looking for a mid-range smartphone that has an appealing design, a sleek form factor, a punchy screen, and impressive battery life. While the cameras of the smartphone are likeable and the performance is fine for the most part, these aspects don`t seem to be best-in-class.
Svelte design
Vibrant display
Excellent battery life
Decent cameras
No stereo speakers
Power users might be left wanting more
Performance: 66
(Handles everyday tasks well, but can slow down with heavy apps or gaming)
Camera: 67
(Decent camera for casual photography, performs well in good lighting but struggles a bit in low light)
Display: 69
(Bright and vibrant display, great for watching videos and browsing)
Storage: 65
(Offers enough space for apps and media, with an option to expand)
Design: 68
(Stylish design that feels comfortable in hand)
Battery: 70
(Good battery life, easily lasting through a full day of use)
Overall: 67
(A solid mid-range phone)
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos