All sellers for Vivo T4 Lite
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.74 inches (17.12 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Titanium Gold |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP64 |
| variants | 4 GB + 128 GB | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jul 02 / 2025 |
| General | OS Updates (2 Year) | Security Updates (3 Year) |
| PROS 👍 | Long-term software updates | Good battery life |
| CONS 👎 | Slow charging speed | 90Hz display |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | N/A |
| Bootup Time | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | N/A |
| Battery Drain | N/A |
| Heating | N/A |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | N/A |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core / ( 2.4 GHz / Dual core / Cortex A76 | 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4 GB / 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle | 2 MP f/2.4 Depth Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 5 MP f/2.2 Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.74 inches (17.12 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.19 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 15W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 167.30 mm | Width : 76.95 mm | Thickness : 8.19 mm |
| Weight | 202 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Titanium Gold |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass |
| Compare Prices | ₹12999 @Flipkart |
Explore the Vivo T4 Lite 5G: MediaTek Dimensity 6300, 90Hz display, 50MP camera, and a massive 6,000 mAh battery. Compare online & local prices in India and find the best deal in the budget 5G segment.
AnTuTu Score score : N/A
Bootup Time : N/A
GFX Score : N/A
Battery Drain*: N/A
Heating*: N/A
Charging Time (20% to 100%): N/A
Battery Life: N/A
Long-term software updates
Good battery life
Slow charging speed
90Hz display
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos