All sellers for vivo T3 Pro 5G
| Best Features | Solid performance of ( Gaming and Multitasking ) |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 3 |
| Display | 6.77" (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic / Vegan Leather |
| Colours | Sandstone Orange / Emerald Green |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| variants | 128GB / 256GB |
| Launch Date | September 3 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Solid performance of ( Gaming and Multitasking ) |
| CONS 👎 | Low-light camera performance could be better |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 |
| CPU | Octa core (2.63 GHz / Single core / Cortex A715 + 2.4 GHz / Tri core / Cortex A715 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 720 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.79 / Wide Angle / Primary Camera | 8 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Smart Aura Light |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | 2 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.45 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.77 " (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.12 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Flash / 80W: 50 % in 21 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128GB / 256GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 163.72 mm | Width: 75 mm | Thickness: 7.49 mm |
| Weight | 184 grams |
| Build Material | Back: Plastic / Vegan Leather |
| Colours | Sandstone Orange / Emerald Green |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM | GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
(The Vivo T3 Pro strikes a great balance between performance, display quality, and battery life. It’s ideal for users looking for a capable mid-range phone with a premium feel and decent camera performance)
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos