All sellers for vivo T3 Lite 5G
| Best Features | Best Storage |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.56" (16.66 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Vibrant Green / Majestic Black |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| variants | 4GB RAM / 6GB RAM |
| Launch Date | July 4 / 2024 (Official) |
| price compare | flipkart.com (โน 10499) | Amazon.in (โน 10680 ) |
| PROS ๐ | Best Storage |
| CONS ๐ | NA |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Dual core / Cortex A76 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB RAM / 6GB RAM |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.8 Wide Angle Primary Camera | 2 MP f/2.4 Depth Camera |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | NA |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.56 " (16.66 cm) |
| Resolution | 720x1612 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 84.01 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | NA |
| HDR 10 / HDR+ support | NA |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Fast / 15W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Dimensions | Height: 163.63 mm | Width: 75.58 mm | Thickness: 8.39 mm |
| Weight | 185 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Vibrant Green / Majestic Black |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G Supported in India / 4G Supported in India / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | USB 2.0 |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Recording option |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass |
The Vivo T3 Lite is priced in India starting at โน11,059. You can find the lowest price of โน11,059 on Amazon India. The base model comes with 4GB of RAM and 128GB of internal storage, and is available in two colors: Vibrant Green and Majestic Black.
COPYRIGHT © 2025
QuicktechnosBest speed aur full features ke liye Chrome me open kare