All sellers for Samsung Galaxy S25
| Best Features | Best Performance |
| Performance | Snapdragon 8 Elite |
| Display | 6.9" (17.53 cm) |
| Rear Camera | 200 MP Wide Angle Primary Camera |
| Front Camera | 12 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5000 mAh (11h 49m Battery Life) |
| Storage | 256 GB | 512 GB | 1 TB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass Armor 2 |
| Colours | Silver Shadow | Blue | Mint | Navy |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | (12 GB + 256 GB) | (12 GB + 512 GB) | (12 GB + 1 TB) |
| Launch Date | January 22 / 2025 (Official) |
| PROS 👍 | Best Performance |
| CONS 👎 | Battery life could be better |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa core (4.47 GHz / Dual core / Oryon + 3.5 GHz / Hexa Core / Oryon) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 830 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 4 |
| Resolution | 200 MP Primary Camera / 10x Digital Zoom |
| Sensor | f/1.7 / Wide Angle (85° field-of-view) | 50 MP f/1.9 / Ultra-Wide Angle Camera | 10 MP f/2.4 / Telephoto Camera | 50 MP f/3.4 |
| Autofocus | |
| OIS | Laser autofocus / Multi-directional PD autofocus |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | LED Flash |
| Shooting Modes | 16000 x 12500 Pixels |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Filters | Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320 @ 30 fps | 3840x2160 @ 120 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion | Video HDR | Bokeh portrait video | Video Pro Mode | Stereo recording |
| (Front Camera) | Best in Class |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 12 MP f/2.2 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | Dual Pixel PD autofocus |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2x |
| Screen Size | 6.9 " (17.53 cm) |
| Resolution | 1440x3120 px (QHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 498 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 92.31 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass / Glass Armor 2 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 2600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | NA |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | 45W Fast Charging / 65% in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB / 1 TB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height: 162.8 mm | Width: 77.6 mm | Thickness: 8.2 mm |
| Weight | 218 grams |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass Armor 2 |
| Colours | Silver Shadow | Blue | Mint | Navy |
| Waterproof | Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | NA |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | NA |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Barometer / Compass / Gyroscope |
AnTuTu Score – (2,185,567)
The Samsung Galaxy S25 is a promising flagship smartphone that delivers on most counts. Powered by Snapdragon 8 Elite, the handset performance outshines the iPhone 16, whereas its versatile camera system, featuring a dedicated telephoto lens, captures vibrant and detailed photos. The display is a visual treat, and extended software support is enhanced by practical AI-driven upgrades. However, its upgrades, although thoughtful, are mostly incremental. Faster charging speeds and a larger battery would have made a meaningful difference.
📸 Amazing Camera Capabilities:
10x Optical Zoom – Capture distant objects with crystal clarity, whether it’s the moon or your neighbor’s backyard party.
200MP Mode – Zoom in on photos without losing quality. No more blurry details!
📱 Long-Lasting Software Support:
7 Years of Updates – Your phone will stay fast and secure for years, so you won’t feel the need to upgrade anytime soon.
🌟 Stunning Display:
Super Bright & Smooth – Colors pop, videos look cinematic, and scrolling feels incredibly fluid.
💪 Strong & Durable Build:
Titanium Body – Tough enough to survive accidental drops and daily wear.
🤖 Smart AI Features:
Photo Fixes & More – Remove unwanted objects from pictures, sharpen blurry pet photos, and even translate text in real time.
✔️ Powerful Snapdragon 8 Elite chipset with high benchmarks
✔️ Excellent display with 120Hz refresh rate and great brightness
✔️ Impressive camera performance, especially in low light
✔️ Premium design and strong build quality
❌ Battery life could be better (5000mAh is a bit small for a flagship)
❌ No significant design upgrades from the S24
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos