All sellers for Samsung Galaxy M14 4G 128GB
| Performance | Snapdragon 680 |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP + 2 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | PLS LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Arctic Blue / Sapphire Blue |
| Waterproof | |
| variants | |
| Launch Date | March 6- 2024 (Official) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz Quad core Kryo 265 + 1.9 GHz Quad core Kryo 265) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 610 |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.8- Wide Angle Primary Camera | 2 MP f/2.4 -Macro Camera | 2 MP f/2.4- Depth Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom / Auto Flash / Face detection / Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | |
| --(Front Camera)-- | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | PLS LCD |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 82.92 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | Yes/with notch |
| Touch Screen | Yes / Capacitive Touchscreen /Multi-touch |
| Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes Fast 25W |
| USB Type-C | Yes |
| --(Storage)-- | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 168 mm | Width: 77.8 mm | Thickness: 8.8 mm |
| Weight | 194 grams |
| Build Material | |
| Colours | Arctic Blue / Sapphire Blue |
| Waterproof | |
| --(Network)-- | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device USB charging |
| --(Multimedia)-- | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| --(Sensors)-- | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor - Proximity sensor - Accelerometer |
INTERFACE & PROCESSOR - Android 13 Operating System having One UI 5.1 platform with Qualcomm Snapdragon 680 Processor | 2.4GHz, 1.9GHz Octa-Core Processor.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos