All sellers for Samsung Galaxy F56
| Best Features | long software support |
| Performance | Samsung Exynos 1480 |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Primary Camera |
| Front Camera | 12 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Colours | N/A |
| Waterproof | N/A |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | May 8 / 2025 (Official) |
| General | OS Update( 6 Years) | Security Updates( 6 Years) |
| PROS 👍 | Premium display | Solid performance |
| CONS 👎 | Battery capacity is average | No headphone jack or wireless charging. |
| Chipset | Samsung Exynos 1480 |
| CPU | Octa core (2.75 GHz / Quad core / Cortex A78 + 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | AMD Xclipse 530 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera /10x Digital Zoom /f/1.8 / Wide Angle | 8 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 2 MP f/2.4 / Macro Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 | fps 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 12 MP f/2.2 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | N/A |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.81 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass / Glass Victus Plus |
| Bezel-less display | |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height: 162 mm | Width: 77.3 mm | Thickness: 7.2 mm |
| Weight | 180 grams |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Colours | |
| Waterproof | N/A |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano / SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | N/A |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | No |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | No |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Gyroscope |
| Compare Prices | ₹27999 @ Samsung Shop |
Samsung Galaxy F56 5G: A slim, stylish 5G phone offering stellar display, solid cameras, long software support, and dependable performance runs very good all-around in its price segment.
Premium display
Solid performance
Battery capacity is average
No headphone jack or wireless charging.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos