All sellers for Samsung Galaxy F55 5G
| Best Features | Impressive 50MP cameras & Good display |
| Performance | Snapdragon 7 Gen 1 |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | Apricot Crush / Raisin Black |
| Waterproof | |
| variants | (128GB Storage / 8GB) | (256GB Storage/ 8GB RAM) | (256GB Storage / 12GB RAM) |
| Launch Date | May 27 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Striking design | Good display | Impressive 50MP cameras |
| CONS 👎 | No charger in the box | Lowlight photography needs improvement |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Single core / Cortex A710 + 2.36 GHz / Tri core / Cortex A710 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 644 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle ) Primary Camera | 8 MP f/2.2 ( Ultra-Wide Angle Camera ) | 2 MP f/2.4 ( Macro Camera ) |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP f/2.4 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.44 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Fast |
| USB Type-C | 45W |
| (Storage) | Yes |
| Internal Memory | Best in Class |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Storage Type | Up to 1 TB |
| Dimensions | Height: 163.9 mm | Width: 76.5 mm | Thickness: 7.8 mm |
| Weight | 180 grams |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | Apricot Crush |
| Waterproof | Raisin Black |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | NA |
| SIM Size | Dual SIM / GSM+GSM |
| Network Support | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| VoLTE | 5G Supported in India / 4G / 3G / 2G |
| Wi-Fi Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | v5.2 |
| NFC | With Glonass |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | NA |
| Stereo Speakers | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| Audio Features | USB Type-C |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The Samsung Galaxy F55 5G is quite similar to the Amazon-exclusive Galaxy M55. However, the F55 stands out with its design and is available on Flipkart. The phone has a stylish vegan leather back that many appreciate. It performs well in most areas, making it a solid choice.
Striking design
Good display
Impressive 50MP cameras
No charger in the box
Lowlight photography needs improvement
Performance: 72/100
(Handles everyday tasks like browsing, social media, and light gaming smoothly. It might slow down a bit with heavier apps)
Camera: 70/100
(Takes nice photos during the day, but struggles a bit in low-light conditions. AI features help improve the picture quality)
Display: 74/100
(The screen is bright and clear, great for watching videos and using apps, even in bright environments)
Storage: 73/100
(Plenty of storage for apps and photos, and you can expand it with a memory card)
Design: 76/100
(It looks stylish and feels nice in your hand, with a sleek, modern design)
Battery: 75/100
(The battery lasts all day with normal use, and it charges quickly)
Overall: 74/100
(A good mid-range phone in the ₹20,000 - ₹25,000 range, offering good value for money with decent features)
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos