All sellers for Samsung Galaxy A17 5G
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Samsung Exynos 1330 |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP(Wide Angle Primary Camera) | 5 MP (Ultra-Wide Angle Camera) | 2 MP (Macro Camera) |
| Front Camera | 13 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB | 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | Back: Glass Fiber |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP54 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 8 GB + 512 GB |
| Launch Date | Aug 29 / 2025 |
| General | OS Updates (6 Year) | Security Updates (6 Year) |
| PROS 👍 | Bright and vibrant display | Impressive low-light photography | Long-term software update |
| CONS 👎 | Notch display seems dated | Slow charging |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 604677 |
| Bootup Time | 29.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 2139.0 |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 12.5 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 9h 59m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 10m 0s |
| Chipset | Samsung Exynos 1330 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Dual core / Cortex A78 | 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G68 MP2 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle | 5 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 2 MP f/2.4 Macro Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8160 x 6120 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 120 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 13 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.86 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass Victus |
| Bezel-less display | N/A |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1100 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 25W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 164.4 mm | Width : 77.9 mm | Thickness : 7.5 mm |
| Weight | 192 grams |
| Build Material | Back: Glass Fiber |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹18449 @ Amazon | ₹18999 @ Samsung Shop |
Samsung Galaxy A17 5G – Specs, Features & Price in India 2025 | Best Mid-Range 5G Deal
Explore the Galaxy A17 5G: 50 MP OIS camera, Exynos 1330, 90Hz AMOLED display, 5,000 mAh battery. Compare local & online prices in India and get the best deal under ₹25,000.
AnTuTu Score score : 604677
Bootup Time : 29.0 s
GFX Score : 2139.0
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 12.5 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 10m 0s
Battery Life: 9h 59m
Bright and vibrant display
Impressive low-light photography
Long-term software update
Notch display seems dated
Slow charging
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos