All sellers for Samsung Galaxy A16 5G
| Best Features | Good battery life |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Gold / Blue Black / Light Green |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| variants | 128GB / 256GB |
| Launch Date | October 18 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Good battery life with 5000mAh capacity |
| CONS 👎 | Basic camera performance in low light |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Dual core / Cortex A76 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.8 / Wide Angle (80° field-of-view) / Primary Camera | 5 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 2 MP f/2.4 / Macro Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 120 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP f/2.0 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.86 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Fast / 25W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best Storage |
| Internal Memory | 128GB / 256GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 164.4 mm | Width: 77.9 mm | Thickness: 7.9 mm |
| Weight | 192 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Gold / Blue Black / Light Green |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Performance: 57/100
Camera: 60/100
Display: 62/100
Storage: 67/100
Design: 66/100
Battery: 73/100
Overall: 63/100
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos