All sellers for Redmi Note 14 5G
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 7025 Ultra |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Battery | 5110 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | HyperOS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Titan Black / Mystique White / Phantom Purple |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| variants | (128GB Storage / 6GB RAM) || (128GB Storage / 8GB RAM) || (256GB Storage / 8GB RAM ) |
| Launch Date | |
| Software Support | 2 Years OS / 4 Years Security (estimated from the launch date) |
| PROS 👍 | Bright 2100-nit AMOLED display with smooth 120Hz refresh rate |
| CONS 👎 | Average low-light camera performance |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7025 Ultra |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Dual core / Cortex A78 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | IMG BXM-8-256 |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | (50 MP f/1.5 / Wide Angle / Primary Camera) || (8 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera) || (2 MP f/2.4 / Macro Camera) |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting || High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom || Auto Flash || Face detection || Touch to focus |
| Video Recording | Full HD @ 30 FPS |
| Video Recording Features | NA |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 20 MP f/2.2 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | Full HD @ 30 FPS |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.37 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 2100 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5110 mAh |
| Type | |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Fast (45W) |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 162.4 mm || Width: 75.7 mm || Thickness: 7.99 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Titan Black / Mystique White / Phantom Purple |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano || SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
This Xiaomi Redmi Note 14 phone is a good choice in the ₹14,000– 19000range for users who prioritize display quality and battery life (buy now Amazon.in)
Performance: 60/100
Camera: 60/100
Display: 70/100
Storage: 65/100
Design: 68/100
Battery: 70/100
Overall Score: 62/100
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos