All sellers for Realme P4 5G
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| Display | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP(Wide Angle Primary Camera) | 8 MP (Ultra-Wide Angle Camera) |
| Front Camera | 16 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | XOS |
| Display Type | Hyper Glow AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP66 / IP65 |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Aug 20 / 2025 |
| General | OS Updates (3 Years) | Security Updates (4 Years) |
| PROS 👍 | Sleek & lightweight | Superb performance | Excellent battery life | Snappy software |
| CONS 👎 | Oversharpened display | Camera details could be better |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 775973 |
| Bootup Time | 27.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3701.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 12.7 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 17h 22m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 59m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| CPU | Octa core (2.6 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 76° field-of-view | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Phase Detection Autofocus |
| OIS | No |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | Hyper Glow AMOLED |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.28 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes / 80W /Ultra Charging 50% in 25 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 163.34 mm | Width : 75.88 mm | Thickness : 7.58 mm |
| Weight | 185 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP66 IP65 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | N/A |
Realme P4 5G offers 50MP OIS camera, 144Hz curved display, and 7,000mAh battery. Compare local & online prices and find the best deals between ₹18,499–₹21,499.
AnTuTu Score score : 775973
Bootup Time : 27.0 s
GFX Score : 3701.0
Battery Drain*: 5.0 %
Heating*: 12.7 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 59m 0s
Battery Life: 17h 22m
Sleek & lightweight
Superb performance
Excellent battery life
Snappy software
Oversharpened display
Camera details could be better
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos