All sellers for Realme P1 5G
| Best Features | Excellent performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 7050 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Peacock Green | Phoenix Red |
| Waterproof | (Splash proof) IP54 |
| variants | (128GB Storage / 6GB) | (128GB Storage / 8GB) | (256GB Storage / 8GB) |
| Launch Date | April 15 / 2024 (Official) |
| PROS | Respectable battery life | Excellent performance |
| CONS | Low-light photography could be better | Ads and pre-loaded apps |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Octa core (2.6 GHz / Dual core / Cortex A78 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle (77° field-of-view) ) Primary Camera | 2 MP f/2.4 ( Mono Camera ) |
| Sensor | |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| OIS | No |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8160 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.45 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.36 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | ( Super VOOC ) 45W: 50 % in 27 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best Storage |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height: 162.95 mm | Width: 75.45 mm | Thickness: 7.97 mm |
| Weight | 188 grams |
| Build Material | |
| Colours | Peacock Green | Phoenix Red |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM / Dual VoLTE |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | ( with A-GPS ) Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | ( Mass storage device ) USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The Realme P1 5G shines in the performance department, making it a top pick for gamers and power users on a budget. In addition to its performance, the device also impresses on multiple fronts, such as its 120Hz AMOLED display, a good stereo speaker setup, respectable battery life and good daylight cameras. The software experience and low-light photography, however, might not meet everyone`s expectations.
Excellent performance
Good daylight cameras
Vibrant AMOLED display with good stereo speakers
Respectable battery life
Low-light photography could be better
Ads and pre-loaded apps
Performance: 68
(Handles everyday tasks smoothly and can manage moderate gaming without much lag)
Camera: 59
(Good for casual photography, performs well in daylight but has some difficulty in low-light conditions)
Display: 60
(Bright and vibrant display, great for watching videos and browsing)
Storage: 69
(Offers sufficient storage for apps and media, with options for expansion)
Design: 64
(Sleek and modern design, feels comfortable to hold, though it may not feel very premium)
Battery: 68
(Excellent battery life, lasts over a day with regular use, and supports fast charging)
Overall: 63
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos