All sellers for realme Narzo 80 Pro
| Best Features | Best Gaming |
| Performance | MediaTek Dimensity 7400 |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | OLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Racing Green | Speed Silver | Nitro Orange |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 / IP66 / IP69 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Apr 09 / 2025 |
| General | OS Updates (2 Years) | Security Updates (3 Years) |
| PROS 👍 | Sleek design with IP69 rating | Good gaming performance | Decent rear cameras | Vibrant curved AMOLED display |
| CONS 👎 | UI could be improved | No expandable storage | No NFC |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Smooth daily use |
| AnTuTu Score | 711323 |
| Bootup Time | 25.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | solid gaming performance |
| GFX Score | 3718.0 |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 8.5 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| Battery Life | 11h 50m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 50m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 |
| CPU | Octa core(2.6 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 20x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 79° field-of-view | 2 MP f/2.4 Mono Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | OLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | N/A |
| Pixel Density | 392 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.88 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes / 80W Super VOOC Charging 50% in 21 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height: 162.75 mm | Width: 74.92 mm | Thickness: 7.55 mm |
| Weight | 179 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | Racing Green | Speed Silver | Nitro Orange |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 / IP66 / IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | |
| VoLTE | 5G / 4G |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹17999 @ Amazon |
The Realme Narzo 80 Pro brings plenty to the table with its bold design, smooth gaming performance, and vibrant curved display. It handles everyday tasks and most games without a hitch, and its sturdy build adds to the appeal.
AnTuTu Score score : 711323
Bootup Time : 25.0 s
GFX Score : 3718.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 28.1 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 50m 0s
Battery Life: 11h 50m
Sleek design with IP69 rating
Good gaming performance
Decent rear cameras
Vibrant curved AMOLED display
UI could be improved
No expandable storage
No NFC
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos