All sellers for Realme Narzo 70 Pro 5G
| Best Features | Good Performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 7050 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Glass Green / Glass Gold |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| variants | |
| Launch Date | March 19 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Competitive performance | Respectable battery life | Vibrant display | Decent camera Setup |
| CONS 👎 | Slippery design | Air Gesture needs improvement |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Octa core (2.6 GHz / Dual core / Cortex A78 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.88 ( Wide Angle (84° field-of-view) ) Primary Camera | 8 MP f/2.2 ( Ultra-Wide Angle Camera ) | 2 MP f/2.4 ( Macro Camera ) |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4096 x 3072 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.45 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.36 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | With punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 2000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Super VOOC / 67W: 50 % in 19 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 162.95 mm | Width: 75.45 mm | Thickness: 7.97 mm |
| Weight | 195 grams |
| Build Material | |
| Colours | Glass Green / Glass Gold |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | With A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
If you're shopping on Amazon and want a decent mid-priced smartphone with good performance, battery life, and screen quality, the Realme Narzo 70 Pro could be a good choice. It also has a cool Air Gesture feature, though it might need some improvements to work perfectly.
Competitive performance
Respectable battery life
Vibrant display
Decent camera Setup
Slippery design
Air Gesture needs improvement
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos