All sellers for Realme Narzo 70
| Best Features | Respectable battery life |
| Performance | MediaTek Dimensity 7050 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Glass Green / Glass Gold |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| variants | |
| Launch Date | April 25 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Respectable battery life | Vibrant display |
| CONS 👎 | Slippery design |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Octa core (2.6 GHz / Dual core / Cortex A78 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle (77° field-of-view) ) Primary Camera | 2 MP f/2.4 (Mono Camera) |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.45 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.36 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | With punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 2000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | (Super VOOC) 45W: 50 % in 27 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | Yes |
| Dimensions | Height: 162.95 mm | Width: 75.45 mm | Thickness: 7.97 mm |
| Weight | 188 grams |
| Build Material | |
| Colours | Ice Blue | Forest Green |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | With Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Respectable battery life
Vibrant display
Slippery design
Performance: 50
(Suitable for basic tasks like browsing and social media, but may slow down with heavier apps)
Camera: 49
(Decent camera for everyday photos, performs reasonably well in good lighting but struggles a bit in low light)
Display: 48
(Bright and clear display, good for watching videos and general use)
Storage: 61
(Offers enough space for apps and media, but limited expansion options)
Design: 50
(Sleek and modern design, comfortable to hold but not very premium)
Battery: 66
(Good battery life that can last a full day with regular usage)
Overall: 50
(A budget-friendly phone )
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos