All sellers for realme GT 7 Pro 5G
| Best Features | Best Gaming |
| Performance | Snapdragon 8 Elite |
| Display | 6.78" (17.22 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 50 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5800 mAh |
| Storage | 256 GB | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Mars Orange / Galaxy Grey |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 2 meter) / IP69 |
| variants | 256GB Storage 12GB RAM | |
| Launch Date | November 26 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Expandable storage to accommodate extra apps and media. |
| CONS 👎 | Low-light photography is average. | Outdoor brightness could be improved. |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa core (4.32 GHz / Dual core / Oryon + 3.53 GHz / Hexa Core / Oryon) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 830 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.8 / Wide Angle (84° field-of-view) / Primary Camera | 8 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.65 / Periscope Camera |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 8k @ 24 FPS | 4k @ 60 FPS | Full HD @ 240 FPS | HD @ 480 FPS |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.45 / Wide Angle / Primary Camera | Screen flash |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | Full HD @ 60 FPS | HD @ 30 FPS |
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.78 " (17.22 cm) |
| Resolution | 1264x2780 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | NA |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.85 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass / Glass 7i |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 6500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5800 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Super VOOC / 120W: 50 % in 11 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height: 162.45 mm | Width: 76.89 mm | Thickness: 8.55 mm |
| Weight | 220.2 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Mars Orange / Galaxy Grey |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 2 meter) / IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | NA |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The Realme GT 7 Pro is an excellent choice for those who want flagship-level performance, impressive battery life, and a fantastic viewing experience without an incredibly high price tag. That said, its thermal management is average at best, and the camera system also needs slight refinements.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos