All sellers for Realme GT 7
| Best Features | Best Performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 9400e |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 8 MP (Ultra-Wide Angle Camera) | 50 MP (Telephoto Camera (upto 2x Optical Zoom)) |
| Front Camera | 32 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 256 GB | 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB | 16 GB + 512 GB | 12 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | May 27 / 2025 |
| General | OS Updates (4 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Top performance | Superb camera |
| CONS 👎 | Ultrawide lens less impressive in detail & low-light. | Phone is bulky & heavy due to big battery. |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 2125733 |
| Bootup Time | 16.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3724.0 |
| Battery Drain | 4.0 % |
| Heating | 17.2 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 16h 37m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 27m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9400e |
| CPU | Octa core (3.4 GHz / Single core / Cortex X4 | 2.85 GHz / Tri core / Cortex X4 | 2 GHz / Quad core / Cortex A720) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Immortalis-G720 MC12 |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.0 Telephoto Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320 @ 30 fps | 3840x2160 @ 120 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1264x2780 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.76 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 6000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 120W Ultra Charging 50% in 14 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 162.42 mm | Width : 76.13 mm | Thickness : 8.30 mm |
| Weight | 206 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹43998 @ Amazon |
Premium flagship with Dimensity 9400e chip, 50 MP OIS + 2× telephoto cameras, 120 W charging, and ~3-day battery. Compare online & local deals now.
Mobile Tag:
#FlagshipPowerhouse #RealmeGT7 #BestDisplayPhone #BatteryBeast #CameraPro #PremiumDesign
AnTuTu Score score : 2125733
Bootup Time : 16.0 s
GFX Score : 3724.0
Battery Drain*: 4.0 %
Heating*: 17.2 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 27m 0s
Battery Life: 16h 37m
Top performance for most users; excellent chip + efficient cooling.
Superb camera setup especially main + telephoto; OIS helps.
Display is one of the best: brightness, smoothness, visibility outdoors.
Huge battery with extremely fast wired charging keeps you going.
Premium design with IP69 rating; solid build quality.
Charging speed is great wired, but wireless charging not mentioned or weak if available.
Ultrawide lens less impressive in detail & low-light.
Phone is bulky & heavy due to big battery.
Price high; compromises (like ultra-fast wireless or second features) may be expected but missing.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos