All sellers for REAL ME C61
| Best Features | Good Battery |
| Performance | Unisoc T612 |
| Display | 6.78" (17.22 cm) |
| Rear Camera | 32 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Safari Green / Marble Black |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| variants | ( 64GB Storage / 4GB ) | ( 128GB Storage 4GB ) | ( 128GB Storage / 6GB ) |
| Launch Date | June 28 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Affordable: Great price for those on a budget. | Good for basic tasks: Works fine for browsing |
| CONS 👎 | social media |
| Chipset | Unisoc T612 |
| CPU | Octa core (1.8 GHz / Dual core / Cortex A75 + 1.8 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 32 MP f/1.8 ( Wide Angle (77° field-of-view) Primary Camera ) |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 6500 x 4920 Pixels |
| Shooting Modes | |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP f/2.2 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.78 " (17.22 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 259 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.54 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | With waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 560 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 2 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 167.26 mm | Width: 76.67 mm | Thickness: 7.84 mm |
| Weight | 187 grams |
| Build Material | |
| Colours | Safari Green / Marble Black |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported in India / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass |
realme C61 price in India starts from Rs. 7,699. The lowest price of realme C61 is Rs. 7,699 at flipkart.com. This is 4 GB RAM / 64 GB internal storage base variant of realme C61 which is available in Safari Green, Marble Black colour.
Performance: 42/100
(Works well for basic tasks like browsing and social media but slows down with heavy apps or games)
Camera: 38/100
(Takes decent photos in good light, but not great for low-light or advanced photography)
Display: 41/100
(The screen is fine for casual use but isn’t the sharpest or most colorful)
Storage: 56/100
(Enough storage for apps and photos, and you can add more if needed)
Design: 39/100
(Simple and functional, but doesn’t stand out in terms of looks)
Battery: 60/100
(The battery lasts all day with moderate use)
Overall: 40/100
(A good budget phone )
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos