All sellers for POCO C61
| Best Features | Good Battery Life |
| Performance | MediaTek Helio G36 |
| Display | 6.71" (17.04 cm) |
| Rear Camera | 8 MP + 2 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 64 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | MIUI |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Ethereal Blue | Diamond Dust Black | Mystical Green |
| Waterproof | No |
| variants | 64GB Storage / 4GB | 128GB Storage / 6GB RAM |
| Launch Date | March 28 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Good Battery Life |
| CONS 👎 | Average Camera | not good Performance |
| Chipset | MediaTek Helio G36 |
| CPU | Octa core (2.2 GHz / Quad core / Cortex A53 + 1.6 GHz / Quad core / Cortex A53) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 8 MP f/2.0( Wide Angle ) Primary Camera | 2 MP Depth Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Filters |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | Below Average |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP f/2.0 ( Primary Camera ) |
| Autofocus | |
| Camera Features | Good Battery Life |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.71 " (17.04 cm) |
| Resolution | 720x1650 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 83.34 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less display | with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | No |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Good |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 168.4 mm | Width: 76.3 mm | Thickness: 8.3 mm |
| Weight | 199 grams |
| Build Material | |
| Colours | Ethereal Blue | Diamond Dust Black | Mystical Green |
| Waterproof | No |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM | GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | No |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Recording option |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Accelerometer / Compass |
Good Battery Life
Average Camera
Not good Performance
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos