All sellers for OPPO Reno12 Pro Manish Malhotra Limited Edition
| Best Features | Strong Camera Performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 Energy |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | Flexible AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Space Brown / Sunset Gold |
| Waterproof | Splash proof / IP65 |
| variants | Manish Malhotra Limited Edition | 256GB / 512GB |
| Launch Date | 2024 |
| PROS 👍 | Strong Camera Performance | Unique Limited-Edition Design |
| CONS 👎 | No Expandable Storage |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 Energy |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 + 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.8 / Wide Angle (79° field-of-view) / Primary Camera | 8 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.0 / Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion | Extra HD |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP f/2.0 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Flexible AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2412 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.77 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass / Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Super VOOC / 80W: 100 % in 46 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 161.4 mm | Width: 74.8 mm | Thickness: 7.40 mm |
| Weight | 180 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Space Brown / Sunset Gold |
| Waterproof | Splash proof / IP65 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Performance: 74/100
Camera: 77/100
Display: 78/100
Storage: 74/100
Design: 82/100
Battery: 70/100
Unique Limited-Edition Design:
Strong Camera Performance:
High-Quality Display:
Super-Fast Charging:
Good Overall Performance:
No Expandable Storage
Curved Display:
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos